Na tropie Alfreda Szklarskiego
Na tropie Alfreda Szklarskiego
TOMASZ ZBIGNIEW ZAPERT
Wciąż jest najpopularniejszym pisarzem dla młodzieży. Nakłady jego książek przekroczyły 10 milionów egzemplarzy. Na przygodach Tomka Wilmowskiego parę pokoleń uczyło się geografii. A także patriotyzmu, bo bohaterowie podróżniczej sagi mieli kryształowe charaktery i nieskazitelne życiorysy. Może w ten sposób Alfred Szklarski - 9 kwietnia mija 10. rocznica jego śmierci - chciał naprawić błąd we własnej biografii? Spędził bowiem sześć lat w więzieniu. Za kolaborację.
Zenon Arczyński Szklarskiego poznał w celi więziennej Strzelców Opolskich latem 1953 r. - Któregoś dnia po raz kolejny mnie przeniesiono. W nowej celi siedzieliśmy we czwórkę. Dwóch "kułaków", skazanych za sprzeciwianie się wstąpieniu do spółdzielni produkcyjnej i literat, jak mi się przedstawił - Szklarski. Twierdził, że został skazany za antykomunistyczną publicystykę w prasie podziemnej podczas okupacji. Ubarwiał nam pobyt opowiadaniem fabuł książek, które napisze, kiedy odzyska wolność. Miał wspaniały dar narracji. Po kilku miesiącach został przedterminowo zwolniony. Nigdy go już nie spotkałem, za to jego książki namiętnie czytał mój syn - opowiada Arczyński.
Alfred Szklarski urodził się w roku 1912 w Chicago. Był synem działacza Organizacji Bojowej Polskiej Partii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta