Tańszy kredyt nie wystarczy
Mieszkania: konieczne jest ustalenie hierarchii celów, na jakie będą przeznaczone państwowe środki
Tańszy kredyt nie wystarczy
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
RYSZARD KOWALSKI
Prezentacji strategii rządu towarzyszyła deklaracja, że można ją uzupełniać, chciałbym więc odnieść się do propozycji związanych z mieszkaniami. Tym bardziej że według mnie nietrafne są zarówno przedstawione w nich kierunki działań, jak i diagnoza sytuacji mieszkaniowej.
Otóż w strategii stwierdza się, że "Według szacunków niedobór mieszkań w Polsce wynosi ok. 1,5 miliona. Ponadto ocenia się, że do roku 2010, z uwagi na stan techniczny, ok. 1 miliona mieszkań trzeba będzie wyburzyć. Pomimo tak ogromnych potrzeb od dwóch lat wyraźnie spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę".
Tymczasem tak zwany niedobór mieszkań to nie jest niezaspokojony popyt, ale dystans cywilizacyjny, dzielący nas od krajów rozwiniętych. Popyt mieszkaniowy określają możliwości ekonomiczne społeczeństwa, które wynikają z dwóch głównych przesłanek: - w Polsce średnie wynagrodzenie miesięczne pozwala sfinansować 0,6-0,8 metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej (w wielu krajach europejskich odpowiada ono kosztom 2-2,5 mkw.) - w dużej części zasobów mieszkaniowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta