Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Służby specjalne do zadań kulturalnych

06 kwietnia 2002 | Plus Minus | MH
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

POLSKIE SKARBY ZE SZWECJI

Oddziały specjalne do zadań kulturalnych

Granica między darem, trofeum a łupem wojennym i kradzieżą nie jest wcale łatwa do zdefiniowania. Wiele narodów zupełnie dowolnie interpretuje te zasady. Dotyczy to także Szwedów.

Róg myśliwski Zygmunta III (Wykonany z rogu ostatniego tura żyjącego w Polsce). Łup wojenny. Zbrojownia Królewska w Sztokholmie)

Szwedzkie łupy wojenne są drażliwą sprawą w relacjach naszych północnych sąsiadów z wieloma państwami europejskimi, także z Polską. Wystawa, która będzie otwarta od poniedziałku na Zamku Królewskim w Warszawie "Orzeł i Trzy Korony. Sąsiedztwo polsko-szwedzkie nad Bałtykiem w epoce nowożytnej", z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie. Szwedzi pokażą przede wszystkim polonica - te, które znalazły się u nich jako dary bądź zostały zakupione i te, które trafiły na drugi brzeg Bałtyku jako łupy wojenne.

Systematyczni wojownicy

Dziesięciolecia szwedzkiej potęgi przyniosły wielkie zniszczenia najeżdżanej przez Szwedów Europie (lata potopu przyniosły zmniejszenie się ludności Polski o jedną trzecią). A naszych sąsiadów wzbogaciły o ogromne skarby kultury z łupionych krajów. Rabunkiem zajmowały się specjalnie do tego celu wyszkolone oddziały.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2588

Spis treści
Zamów abonament