Służby specjalne do zadań kulturalnych
Oddziały specjalne do zadań kulturalnych
Granica między darem, trofeum a łupem wojennym i kradzieżą nie jest wcale łatwa do zdefiniowania. Wiele narodów zupełnie dowolnie interpretuje te zasady. Dotyczy to także Szwedów.
Róg myśliwski Zygmunta III (Wykonany z rogu ostatniego tura żyjącego w Polsce). Łup wojenny. Zbrojownia Królewska w Sztokholmie)
Szwedzkie łupy wojenne są drażliwą sprawą w relacjach naszych północnych sąsiadów z wieloma państwami europejskimi, także z Polską. Wystawa, która będzie otwarta od poniedziałku na Zamku Królewskim w Warszawie "Orzeł i Trzy Korony. Sąsiedztwo polsko-szwedzkie nad Bałtykiem w epoce nowożytnej", z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie. Szwedzi pokażą przede wszystkim polonica - te, które znalazły się u nich jako dary bądź zostały zakupione i te, które trafiły na drugi brzeg Bałtyku jako łupy wojenne.
Systematyczni wojownicy
Dziesięciolecia szwedzkiej potęgi przyniosły wielkie zniszczenia najeżdżanej przez Szwedów Europie (lata potopu przyniosły zmniejszenie się ludności Polski o jedną trzecią). A naszych sąsiadów wzbogaciły o ogromne skarby kultury z łupionych krajów. Rabunkiem zajmowały się specjalnie do tego celu wyszkolone oddziały.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta