Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kamikadze XXI wieku

27 kwietnia 2002 | Plus Minus | AG

WIDZIANE Z PARYŻA

Kamikadze XXI wieku

ANDRE GLUCKSMANN

Sukcesy wyborcze skrajnej prawicy następują niespodzianie i rozsadzają od wewnątrz stare układy polityczne. Teraz dotknęło to Francję, gdzie raptem przerwano układny kontredans cohabitation między lewicą a prawicą.

Ultraprawica, będąca już w rządzie albo choćby w większości parlamentarnej Austrii, Danii i Portugalii, upomina się o rolę arbitra, "trzeciej siły" w Holandii, Norwegii i flamandzkiej Belgii. Niczym zły duch nawiedza partie konserwatywne Niemiec i Hiszpanii, które zapewniają, że sobie z tym poradzą. Wiadomo, że nie udaje się to Włochom. Niezbyt dobrze radzi sobie z nią Europa Wschodnia, gdzie populistyczne i ksenofobiczne formacje wystawiają młodą demokrację na wielką próbę. Jedność i pokój Starego Kontynentu coraz częściej stają pod znakiem zapytania. Nienaruszalność granic ustalonych po 1945 roku nie wydaje się już pewna; sprawa Sudetów odżywa w Niemczech - jak echo towarzyszy jej problem mniejszości węgierskiej. Miliony Austriaków podpisują petycję przeciwko wejściu Republiki Czeskiej do Unii EuropejskiejÉ A w słodkiej Francji, co ma osobną wymowę, prawicowy ekstremizm ożywia swojego lewicowego odpowiednika. Le Pen dostaje 17 procent głosów, ale sympatycy przeróżnych trockizmów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2606

Spis treści
Zamów abonament