Pro: Rozrachunki erotyczne i polityczne Kontra: Stracona szansa
Pro: Rozrachunki erotyczne i polityczne Kontra: Stracona szansa
Temat jest fascynujący: polskie mity, a wśród nich człowiek przegrany, wypalony.
Na ekranie pojawia się inteligent -- tak bardzo, wydawałoby się, niefilmowy ze swoimi egzystencjonalnymi rozterkami. Kiedyś był on bohaterem wczesnych filmów Krzysztofa Zanussiego, teraz powrócił do kin w filmie Jerzego Stuhra nakręconym na podstawie powieści Jerzego Pilcha. Ów nowy, spauperyzowany inteligent ze "Spisu cudzołożnic" niesie ze sobą cały bagaż polskich doświadczeń. Ma w pamięci przemieszane jak w tyglu walki narodowowyzwoleńcze, powstania, Marzec '68, zabójstwa Pyjasa i księdza Popiełuszki, "Solidarność", stan wojenny. Jest rozczarowany i rozgoryczony. Jest też kompletnie wypalony wewnętrznie. W nawałnicy zdarzeń i niespełnień rozmienił na drobne uczucia.
Więc mógł to być świetny film. A jest zaledwie obietnicą czegoś ważnego. Jerzy Stuhr brawurowo zagrał pracownika naukowego UJ, który szwedzkiemu gościowi ma pokazać Kraków i zorganizować wieczorną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta