Wojna fizyków
Wojna fizyków
W Warszawie dał jakiś czas temu jedno przedstawienie Teatr Wybrzeże. Obejrzeliśmy bestsellerową sztukę angielskiego autora Michaela Frayna "Kopenhaga", opowiadającą o wizycie słynnego fizyka niemieckiego Wernera Heisenberga u równie słynnego fizyka duńskiego Nielsa Bohra.
Jest wrzesień 1941 roku, Heisenberg kieruje niemieckim programem atomowym, Dania jest okupowana przez Wehrmacht, a Bohr ma tylko w połowie aryjskie pochodzenie. Obaj uczeni poznali się dwadzieścia lat wcześniej na Uniwersytecie w Getyndze, który był wówczas mekką nowej fizyki kwantów. Tyle Frayn wiedział na pewno, reszty musiał się domyślać, znając z opisów charaktery obu noblistów i ich późniejsze losy. O samym spotkaniu wiadomo było bardzo niewiele. Heisenberg twierdził później, że namawiał wtedy Bohra do zaniechania badań nad bronią atomową przez obie strony biorące udział w wojnie. Natomiast Frayn pokazuje Niemca jako ambitnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta