Sceny z życia niepokornych
Sceny z życia niepokornych
BEATA KOPYT, PAWEŁ RESZKA
Proces założycieli Radia Solidarność, 1983 r.: Zbigniew i Zofia Romaszewscy na ławie oskarżonych
FOT. (C) GRZEGORZ ROGIŃSKI / PAI
Ludzie z tej rodziny od kilku pokoleń mówili to, co myślą i robili to, co robić należało. A że przyzwoitość jest rzadko nagradzana, ich wspomnienia pełne są majątków, które przepadły, dni spędzonych w więzieniu i wymówień z pracy.
Zdaniem Agnieszki Romaszewskiej "zbuntowanie" przekazywane jest w jej rodzinie genetycznie, w linii żeńskiej. - Do tego dochodzi postać męska, dodatkowo przypisana - tłumaczy, mając na myśli swego męża, który wżenił się w korowską rodzinę Romaszewskich; swego ojca, który wżenił się w akowską rodzinę Płoskich, oraz swego dziadka, który wżenił się w poselsko-senatorską rodzinę Praussów.
Umiem, Stefanku, i to lubię
Ksawery i Zofia Praussowie to pradziadkowie Agnieszki. Po powstaniu styczniowym musieli opuścić zabór rosyjski. Pojechali na kilka lat do Paryża. Potem przenieśli się do Zakopanego, w zaborze austriackim. Założyli tam pierwszą koedukacyjną szkołę. Do Praussów (matka Zofii miała w Zakopanem pensjonat) przyjeżdżało mnóstwo ludzi znanych lub takich,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta