Zbyt poprawna poprawność
Zbyt poprawna poprawność
GRZEGORZ SOWULA
Martin Walser, rocznik 1927, pisarz, dramaturg, krytyk, eseista. Bardzo płodny - w ciągu ostatniego półwiecza opublikował ponad 60 powieści, sztuk teatralnych, opowiadań i nowel. Nierównych, co nie dziwi, ale tłumaczonych na wiele języków, w tym również polski. Jego niemieckim wydawcą jest od lat frankfurcka oficyna Suhrkamp. Dla wielu najważniejsza w Niemczech, z tradycjami sięgającymi okresu przedwojennego, zasłużona także dla polskiej literatury: tu ukazało się 50 tomów Polnische Bibliothek, książki Lema, Herberta, Szymborskiej, Krynickiego, Stasiuka. Od 1990 r. do Suhrkampa należy również J?discher Verlag. Wydawnictwo to specjalizuje się w kulturze żydowskiej, lista tytułów głównej oficyny też zresztą obfituje w dzieła żydowskich autorów. Referencje politycznie ze wszech miar poprawne.
"Śmierć krytyka" (Tod eines Kritikers), najnowsza książka Walsera, która w środę trafiła na rynek, miała początkowo ukazać się w końcu sierpnia. Wydawnictwo zaproponowało wcześniejszy druk w odcinkach dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Chodziło o prestiż: renomowane wydawnictwo publikuje książkę znanego autora, w związku z tym zwraca się do wpływowego dziennika. Suhrkampowi zarzucono hucpę - wszak łatwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta