Najpierw samodzielnie, potem w spółce cywilnej
Jakie formalności, jakie opłaty
Najpierw samodzielnie, potem w spółce cywilnej
RYS. PAWEŁ GAŁKA
Czytelnik prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie od dwóch lat. Handluje artykułami spożywczymi. Rozlicza się za pomocą księgi przychodów i rozchodów. Teraz chce przyjąć do firmy wspólnika. Czy umowę spółki cywilnej musi zawrzeć u notariusza? - pyta. Chce też wiedzieć, jakie wiążą się z tym opłaty i jakich innych formalności należy dopełnić, by firma mogła być prowadzona jako spółka.
Odpowiadając na to pytanie, trzeba przede wszystkim zaznaczyć, że działalność w spółce cywilnej nie jest kontynuacją firmy prowadzonej indywidualnie. Skoro więc czytelnik nie zamierza jednocześnie prowadzić działalności indywidualnie, musi ją formalnie zlikwidować. Wiąże się to z koniecznością dopełnienia wielu formalności, w tym zawiadomienia urzędu skarbowego o zaprzestaniu działalności, rozliczenia się z VAT, sporządzenia remanentu likwidacyjnego. Tu skoncentrujemy się na formalnościach łączących się z uruchomieniem spółki cywilnej.
Niekoniecznie u notariusza
Umowa spółki powinna być stwierdzona pismem (art. 860 kodeksu cywilnego ). Nie jest więc konieczne udanie się przez przyszłych wspólników do notariusza, ale jeśli zechcą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta