Wierzyciel ważniejszy niż dłużnik
Wierzyciel ważniejszy niż dłużnik
Czy Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego, która zakończyła prace nad projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, chciała dostosować nasze prawo do prawa wspólnotowego czy raczej je uporządkować? A może dostosować do wymagań praktyki, domagającej się zwiększania aktywności gospodarczej i powiększania bezpieczeństwa obrotu?
Prof. T. Ereciński: Istotną przesłanką nowelizacji było porządkowanie prawa i wymagania praktyki. Procedury sądowej bowiem w zasadzie prawo wspólnotowe nie reguluje. Wyjątkiem jest międzynarodowe postępowanie cywilne w części dotyczącej jurysdykcji i uznawania wykonywania orzeczeń. Poświęcona tej kwestii konwencja brukselska została przekształcona w rozporządzenie Rady Europejskiej.
Mamy ułatwioną sytuację, bo wcześniej przystąpiliśmy do konwencji lugańskiej, równoległej do brukselskiej, i zdobyte w trakcie jej stosowania doświadczenia pozwolą łatwiej - jeśli przystąpimy do Unii - stosować to prawo. Nie zmienia to faktu, że trzeba będzie zharmonizować przepisy z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego. Pracuje nad tym specjalny zespół, szczególnie nad kwestią, na ile te rozwiązania można przenieść na obrót z państwami nie będącymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta