Tymczasowe aresztowanie nie może zastępować skazującego wyroku
Tymczasowe aresztowanie nie może zastępować skazującego wyroku
MAŁGORZATA WĄSEK-WIADEREK
Sądy muszą z dużą starannością analizować fakty i dowody przemawiające za tymczasowym aresztowaniem i koniecznie dawać temu wyraz w swoich orzeczeniach.
Czytelnicy żółtych stron "Rzeczpospolitej" niejeden już raz czytali o wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (Trybunał) w sprawach polskich, które stwierdzały naruszenie art. 5 § 3 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja) z powodu zbyt długotrwałego tymczasowego aresztowania.
Spośród 47 wyroków merytorycznych przeciwko Polsce (wszystkich spraw było 57, ale 10 Trybunał skreślił z listy na podstawie różnych przewidzianych w konwencji przyczyn - stan na 26 czerwca tego roku), w 8 rozstrzygana była m.in. kwestia długotrwałości tymczasowego aresztowania. W 7 z nich stwierdzono naruszenie przez Polskę art. 5 § 3 konwencji, jedynie w jednym z ostatnich z 28 marca 2002 r. (skarga nr 25415/94) Trybunał orzekł odmiennie.
To jest względne
Art. 5 § 3 konwencji stanowi m.in., że każdy zatrzymany lub aresztowany w związku z podejrzeniem popełnienia czynu zagrożonego karą ma prawo być sądzony w rozsądnym terminie albo zwolniony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta