Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Studia z przeceny

02 lipca 2002 | Publicystyka, Opinie | JP

Ile są warte dyplomy prywatnych uczelni

Studia z przeceny

JAN PROKOP

Monteskiusz powiadał, że despotyzm opiera się na strachu, monarchia na honorze, a rzeczpospolita (republika) na cnocie. W naszej respublice wyraźnie tej ostatniej nie dostaje. Także jeśli idzie o cnotę zawodową, czyli deontologię.

Polska pokrywa się w szybkim tempie siecią szkół wyższych, które coraz częściej oferują absolwentom zawodowych studiów wyższych - za duże pieniądze - najrozmaitsze studia magisterskie: wieczorowe, eksternistyczne, zaoczne, zwykle dwu- lub (rzadko) trzyletnie. W przeciwieństwie do studiów dziennych (które na uczelniach państwowych muszą być bezpłatne) te alternatywne sposoby zdobywania magisterium wszędzie - i w państwowych, i w prywatnych - sporo kosztują.

Kosztują jednak nie sporo wysiłku, ale sporo, jak mówi młodzież, kasy. Paralelna do normalnej (dziennej) ścieżka edukacyjna pozwala bowiem oficjalnie na minimum programowe w wysokości około połowy tego, co uznano za niezbędne przy normalnych studiach magisterskich. Student musi wysłuchać tylko połowy wykładów, wziąć udział w połowie ćwiczeń i seminariów obowiązujących studenta dziennego, otrzymuje natomiast nie połówkę magisterium, ale całe. Jest to zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2659

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament