Kraina lawy i złota
Kraina lawy i złota
Do dziś na Pogórzu Kaczawskim przetrwały malownicze stożki wulkaniczne, odcinające się wyraźnie od płaskiego krajobrazu
W trzeciorzędzie na Pogórzu Kaczawskim były kratery, z których wylewała się lawa. W powietrzu unosiły się toksyczne opary, popioły i pyły. Do dziś przetrwały malownicze stożki wulkaniczne, odcinające się wyraźnie od płaskiego krajobrazu.
W Złotoryi rozpoczyna się szlak wygasłych wulkanów. Najbardziej "wulkaniczne" punkty na tej 85-kilometrowej trasie to Wilcza Góra, Grodziec, Ostrzyca Proboszczowicka. W tych miejscach możemy zobaczyć wnętrze wystygłego wulkanu i wziąć sobie na pamiątkę trochę lawy. Szlak nie nawiązuje jedynie do historii geologicznej tego obszaru - na trasie napotkamy przepiękne dworki (Pawłowice Wlk.), pałace (wieś Snowidza), kościoły, stare karczmy (Twardocice), rezerwaty przyrody (Wąwóz Myśliborski). Można dotrzeć aż do Legnickiego Pola, gdzie w miejscowym muzeum prześledzimy etapy bitwy księcia Henryka Pobożnego z Tatarami.
Na początku było złoto
Niewielka górnicza osada o nazwie Aurum (łac. złoto), położona na górze św....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta