Niższa dynamika wzrostu
Niższa dynamika wzrostu
ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI
Pierwszy raz od 10 lat sektor firm informatycznych zmniejszył dynamikę. Nie jest już ona dwucyfrowa, jak wcześniej. Niemniej różnice między firmami, a nawet gałęziami sektora, są duże. Przychody niektórych wzrosły w ub.r. o kilkadziesiąt procent, inne podmioty - głównie z tzw. nowej gospodarki - upadły.
Wartość rynku informatycznego szacowana jest na 12,4 mld zł. Branża IT liczy blisko 2,5 tys. firm i zatrudnia, według GUS, ok. 45 tys. osób. Z kolei Polska Izba informatyki i Telekomunikacji szacuje, że jest ponad 3 tys. firm informatycznych. Jak wskazują natomiast analizy warszawskiej firmy badawczej DiS - w ub.r. zatrudnienie w 400 największych spółkach sektora wzrosło z ok. 34 tys. do ponad 36 tys. osób (o 5,91 proc.).
Spory rynek - za małe wydatki
Wydatki na informatykę ciągle są w Polsce - jak się powszechnie ocenia - zbyt małe. Udział branży IT w PKB wynosi 1,66 proc. Dla porównania, w Czechach wskaźnik ten wynosi 3,4 proc. Polski rynek jest jednak w skali regionu duży, a do 2000 r. był największy; w 2001 roku ustąpił Rosji, której rynek w ub.r. miał wartość ponad 3,5 mld USD.
W ubiegłym roku wzrost rynku IT w Polsce, licząc w USD, wyniósł ok. 8 proc. według IDC,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta