Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

U gbura w Nadolu

23 sierpnia 2002 | Moje Podróże | MK
źródło: Nieznane

Skansen Wszystkie sprzęty codziennego użytku są oryginalne

U gbura w Nadolu

Dla obejrzenia gburskiej zagrody warto zrobić wypad do wsi Nadole nad Jeziorem Żarnowieckim na półwyspie Hel. Pieczołowicie odrestaurowana i konserwowana zagroda jest nie tylko unikalnym obiektem architektury wiejskiej, ale także świadectwem polskości. Gburem w XVIII wieku na Pomorzu nazywano chłopa pańszczyźnianego lub tzw. czynszowego, posiadającego ok. 2 łanów ziemi.

Jezioro Żarnowieckie nie leży przy trasie uczęszczanej przez turystów. Klika lat temu głośno było o nim z powodu protestów przeciwko planowanej budowie elektrowni jądrowej. Na szczęście nie powstała. W Żarnowcu pracuje pompowo-szczytowa elektrownia wodna. Po jądrowej pozostała jedna cenna pamiątka - zakupiona przez jej budowniczych zabytkowa obora Mudlaffów z Kartoszyna. Obora stanowi część zagrody Rutzów w Nadolu - skansenu będącego oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Skansen powstał z inicjatywy Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz miejscowych władz. Teren i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2704

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament