Choroby i nadzieje naszych czasów
Choroby i nadzieje naszych czasów
JAROSŁAW GOWIN
Charles Taylor, wbew obiegowym opiniom, uważa, że Kościoły chrześcijańskie mają wszelkie szansę stać się duchową ojczyzną dla przyszłych pokoleń. Na zdjęciu uczestnicy Światowego Dnia Młodzieży w Toronto, podczas wizyty Jana Pawła II.
(C) REUTERS
Współczesna cywilizacja przeniknięta jest duchem indywidualizmu. Każdy ma prawo wieść takie życie, jakie mu się podoba. Jeśli nie krzywdzi innych, nikomu nie wolno wtrącać się w jego sprawy. Każdy wybór i każda postawa moralna są równie uzasadnione. W życiu współczesnego człowieka liczy się tylko samorealizacja. Nie jest ono już wpisane w szerszy ład metafizyczny. Egotyczne indywiduum nie stawia sobie żadnych wyższych celów, zawęża i spłaszcza swoją perspektywę życiową do konsumpcji i drobnych przyjemności. Życie pozbawione zostaje wymiaru heroicznego, chwieje się religia, a kulturę przytłaczają mechanizmy rynkowe.
Tak, w największym uproszczeniu, streścić można konserwatywną krytykę nowoczesnej cywilizacji. Z krytyką taką spotykamy się dzisiaj coraz częściej. Występują z nią nie tylko mistrzowie wiary, jak Jan Paweł II; w szeregach krytyków nie brakuje niedawnych entuzjastów porządku liberalnego, zwątpienie w witalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta