Szansa w funduszach emerytalnych
W Polsce brakuje środków na inwestowanie w nowe, ryzykowne przedsięwzięcia, zwłaszcza w sektorze nowych technologii
Szansa w funduszach emerytalnych
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
KATARZYNA DUDKO
Żeby poprawić konkurencyjność międzynarodową i rozwinąć sektor nowych technologii, Polska musi zwiększyć inwestycje, wykorzystując przy tym potencjał naukowy uniwersytetów, laboratoriów i ośrodków badawczych.
Do tego celu nie wystarczy finansowanie badań przez Komitet Badań Naukowych, potrzebne jest pobudzenie gospodarki za pomocą środków typu venture capital. Pomocne mogłyby być w tym fundusze emerytalne, którym zaczyna brakować możliwości inwestycyjnych w kraju.
"Ryzykowny kapitał", czyli venture capital, inwestowany jest w przedsięwzięcia o podwyższonym ryzyku, lecz także o wysokiej stopie zwrotu w przypadku powodzenia projektu. Tego typu finansowanie dotyczy często sektorów nowych technologii, firm komputerowych i internetowych, a także biotechnologii. Firmy wspierane przez venture capital przyspieszają tempo wzrostu gospodarczego i tworzą nowe miejsca pracy. Z raportu European Venture Capital Association (EVCA), badającej europejskie firmy, które korzystały ze wsparcia funduszy venture capital, wynika, że każda z nich stworzyła średnio 46 nowych miejsc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta