Nieupiększona rzeczywistość
Nieupiększona rzeczywistość
Dzięki inicjatywie redakcji " Przeglądu Historyczno-Wojskowego", która rozpoczęła przedruk roczników "Biuletynu Informacyjnego" już nie tylko historycy, lecz wszyscy zainteresowani latami II wojny światowej uzyskują łatwy dostęp do jednego z podstawowych źródeł dotyczących dziejów okupacji.
Gdy w miesiąc po zakończeniu wojny polsko-niemieckiej, 5 listopada 1939 r. ukazywał się w Warszawie pierwszy numer "Biuletynu Informacyjnego", jego nakład wyniósł skromne 90 egzemplarzy. W 1944 r. drukowano już ponad 40 tysięcy. Żaden inny konspiracyjny tytuł nie miał większego zasięgu. "Biuletyn informacyjny", najważniejsze pismo ZWZ-AK, redagowany przez Aleksandra Kamińskiego dawał czytelnikowi wiadomości z kraju i frontów walki w Europie oraz przekazywał społeczeństwu stanowisko "czynników miarodajnych" wojskowej i cywilnej konspiracji oraz polskich władz na uchodźstwie.
Pierwszy numer specjalny "Przeglądu Historyczno-Wojskowego" zawiera treść roczników 1940 i 1941 (nie udało się odnaleźć ani jednego numeru z roku 1939). Były to lata znaczone egzekucjami w Palmirach, pierwszymi transportami Polaków do Auschwitz, wywózkami na roboty do Rzeszy, organizowaniem gett. Odpowiedzią na politykę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta