Cyfrowy zawijas
Cyfrowy zawijas
Wprowadzona w życie 16 sierpnia ustawa o bezpiecznym podpisie elektronicznym zrównuje w prawach nowoczesną formę sygnowania dokumentów z klasycznym, własnoręcznym podpisem. Wiele osób i instytucji wiąże z tym nadzieje na ułatwienie sobie życia i możliwość rozszerzenia gamy usług oferowanych drogą elektroniczną - przez Internet. Wiele jednak zależeć będzie od sposobu realizacji uwiarygodnienia osób i firm posługujących się takim podpisem.
W uchwalonej przez Sejm ustawie, podpis elektroniczny określany jest, jako dane w postaci elektronicznej dołączone lub powiązane z innymi danymi, służące do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Ustawa odróżnia zwykły podpis elektroniczny od bezpiecznego podpisu, przy tworzeniu którego zastosowano specjalne warunki techniczne i procedurę. Podpis taki przyporządkowany jest tylko jednej osobie i sporządzany jest przy użyciu specjalnego urządzenia i danych służących weryfikacji danej osoby. Co istotne, podpis taki powiązany jest z danymi (czyli z listem czy wnioskiem, który uwiarygodnia) i każda zmiana tych danych jest natychmiast wykrywalna.
Dokumenty podpisane za pomocą podpisu elektronicznego mają taką samą "moc" - wywołują takie same skutki prawne - co dokumenty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta