Czy Polacy używają nieważnych paszportów
Czy Polacy używają nieważnych paszportów
Postawione w tytule pytanie spowodowane jest tym, że dwaj kolejni ministrowie spraw wewnętrznych i administracji, wydając nowe rozporządzenia ustalające wzory paszportów (w 1999 r. i 2002 r.), nie zapisali w nich, że paszporty wydane wcześniej, według dotychczasowych wzorów, zachowują ważność przez określony czas, np. do upływu terminów w nich określonych.
Tak rewolucyjny nie był nawet Sejm kontraktowy, gdy w 1989 r. zmienił ustrój i nazwę państwa oraz jego godło: w ustawie zmieniającej konstytucję zapisano, że zachowują moc m.in. dokumenty urzędowe, znaki pieniężne i ordery z napisem "Polska Rzeczpospolita Ludowa" oraz opatrzone dotychczasowym godłem. Co więcej, przewidziano możliwość posługiwania się przez kilka lat dotychczasowymi drukami, formularzami i blankietami, do czasu ich wyczerpania. Dotyczyło to także paszportów.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta