Niekoniecznie długopisem
Niekoniecznie długopisem
RYS. JÓZEF KACZMARCZYK
PAWEŁ TUREK
Obrót wekslowy i czekowy jest bardzo sformalizowany i możliwość składania na tych papierach podpisów elektronicznych musiałyby wprowadzić wyraźnie przepisy prawa.
Czy po 18 sierpnia, tj. dacie wejścia w życie ustawy o podpisie elektronicznym z 18 września 2001 r. (Dz. U. nr 130, poz. 1450; dalej: ustawa), można podpisać weksel, dokumenty na okaziciela oraz znaki legitymacyjne bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (dalej: podpis zaawansowany), tak żeby dokumenty te mogły się stać przedmiotem obrotu gospodarczego na równi z papierami wartościowymi sygnowanymi podpisem własnoręcznym?
Skutki złożenia na wekslu podpisu zaawansowanego nie są równoważne skutkom złożenia podpisu własnoręcznego, ponieważ przesłanką konieczną zachowania formy pisemnej w prawie wekslowym jest złożenie podpisu własnoręcznego na wekslu. W znowelizowanym art. 78 § 2 kodeksu cywilnego stwierdza się, iż oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej, opatrzone podpisem zaawansowanym, jest równoważne formie pisemnej. Konsekwentnie, po wejściu w życie ustawy forma pisemna będzie zachowana na dwa sposoby: przez złożenie podpisu własnoręcznego albo podpisu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta