Od Popiela do Piasta
Od Popiela do Piasta
(c) PAP
We wsi Biskupin w roku 1933 nauczyciel miejscowej szkoły Walenty Szwajcer odkrył grodzisko kultury łużyckiej z epoki żelaza. Zbudowano je około 550 lat p n.e. na ówczesnej wyspie jeziora. Osadę obwarowano rzędami drewnianych ostro zakończonych pali wbitych w dno. Wewnątrz wzniesiono ponad sto jednakowych domostw wzdłuż jedenastu równolegle biegnących uliczek. U podnóża palisady gród obiegała okrężna ulica. Do grodu wiodła jedna brama z wieżą obronną, do niej zaś pomost dębowy przez wodę długości 120 metrów. Na podstawie wykopalisk zrekonstruowano część pomostu, bramę i kilka domostw.
Najsłynniejsze polskie stanowisko archeologiczne - Biskupin koło Żnina w Wielkopolsce - już po raz ósmy będzie miejscem, w którym archeologia ożywa: podczas festynu trwającego ponad tydzień, od 14 do 22 września, zawodowi prehistorycy przygotują dla szerokiej publiczności inscenizacje ukazujące rozmaite dziedziny życia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta