Kodeks pracy po zmianach
Kodeks pracy po zmianach
CZĘŚĆ I
VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ - Kodeks pracy po zmianach
W minioną środę podczas dyżuru zorganizowanego przez "Rzeczpospolitą" i radiową "Jedynkę" na pytania dotyczące zmian w kodeksie pracy odpowiadał adw. BARTŁOMIEJ RACZKOWSKI, partner kierujący działem prawa pracy w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak. Oto druga część relacji.
Jestem prezesem spółki zatrudniającej powyżej 100 pracowników. Czy nadal muszę płacić odprawy zwalnianym z przyczyn ekonomicznych?
Tak. Od 1 lipca 2003 r. z tego obowiązku będą zwolnione tylko małe firmy zatrudniające do 20 pracowników. Pozostali pracodawcy, czyli mający co najmniej 20 pracowników, nadal muszą wypłacać odprawy zwalnianym z przyczyn dotyczących zakładu pracy (a więc i z powodów ekonomicznych). Jednak od tej daty kwoty odprawy zależeć będą od stażu pracy w danym zakładzie (dziś od łącznego stażu pracy). I tak, jeżeli zatrudniony przepracował w danej firmie:
- mniej niż 2 lata - przysługiwać mu będzie odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia,
- co najmniej 2 lata do 8 lat - dwumiesięcznego,
- ponad 8 lat - trzymiesięcznego.
Czy kodeks pracy określa minimalny czas trwania jednej części
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta