Spór o sześć jezior na pojezierzu
Spór o sześć jezior na pojezierzu
Projekty hydroenergetycznego zagospodarowania największej rzeki województwa koszalińskiego -- Parsęty powstały już w latach 60. Sporządziła je warszawska firma "Bipromel" na podstawie starych, przedwojennych projektów niemieckich. Kilka lat temu odżyły plany ujarzmienia wody, zatrzymania jej i wykorzystania do nawadniania i otrzymywania energii. Jednak w województwie koszalińskim trwa spór o to, czy realizować tę inwestycję.
Ma ona wielu przeciwników, głównie wśród ekologów i wędkarzy. W Białogardzie powstało Towarzystwo Miłośników Parsęty (TMP) , którego głównym celem jest zachowanie naturalnego piękna dorzecza, więc również niedopuszczenie do realizacji projektu. Członkowie TMP wywodzą się z całej Polski. Przyjeżdżają nad tę "królową polskich rzek łososiowych", której dorzecze zajmuje 40 proc. powierzchni województwa, by wypoczywać i wędkować.
Sztuczne jeziora
Kilka lat temu powstał Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z siedzibą w Białogardzie. Najpierw wydawało się, że jego celem będzie oczyszczenie wód dorzecza. Potem okazało się, że chodzi o inwestycję, której koszt wyniesie około 450 mld zł.
Pierwsze plany zakładały budowę 13 zbiorników. Jednak na skutek sprzeciwu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta