Zatrute życie
Prosto ze Strasburga
Zatrute życie
Marek Antoni Nowicki
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że brak reakcji władz miejskich na niewygody powodowane przez zakład utylizacji odpadków usytuowany w odległości kilkunastu metrów od budynku mieszkalnego narusza prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego i przyznał poszkodowanej wysokie odszkodowanie od państwa.
Pani Lopez Ostra mieszkała z mężem i dwiema córkami w domu jednorodzinnym w Lorca, kilkaset metrów od centrum miasteczka, które jest ośrodkiem przemysłu skórzanego. Miejscowe garbarnie, wszystkie należące do firmy Sacura, korzystały z zakładu utylizacji odpadków, zbudowanego na gruntach miejskich z subsydiów przyznanych z budżetu miasta, usytuowanego w odległości 12 metrów od domu kobiety. Zakład rozpoczął działalność w lipcu 1988 r. , nie posiadając licencji, ani nawet nie starając się o jej uzyskanie. Emitowane szkodliwe substancje natychmiast zaczęły sprawiać wiele problemów okolicznym mieszkańcom. Latem 1988 r. rada miejska ewakuowała mieszkańców, wśród nich rodzinę Lopez Ostra, dając im bezpłatnie na pewien czas mieszkania w centrum. W październiku wrócili oni do domu i mieszkali tam do lutego 1992 r. We wrześniu 1988 r. na skutek ogromnej liczby skarg i raportów organów ochrony środowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta