Wpływ powiązań rodzinnych na wiarygodność faktury
Wpływ powiązań rodzinnych na wiarygodność faktury
Przepis o powiązaniach rodzinnych między podmiotami gospodarczymi, które uniemożliwiają odliczanie VAT, określany jest przez naszych czytelników jako dyskryminujący podatników. Czy powiązania rodzinne automatycznie wyłączają możliwość odliczania podatku, tak jak nieprawidłowość wystawionych faktur? Czy podmiot ma sam przyznawać się do swych powiązań rodzinnych?
Wokół tego przepisu nagromadziło się rzeczywiście wiele nieporozumień, bo może budzić wątpliwości. Dotyczy on wyłącznie osób fizycznych, prowadzących działalność podlegającą podatkowi VAT, a nie podmiotów gospodarczych posiadających osobowość prawną lub będących jednostkami nie mającymi osobowości prawnej. Powiązania o charakterze rodzinnym, w rozumieniu przepisów o VAT, zostały określone przed dwoma laty w art. 17 ustawy z 8 stycznia 1993 r. Pod tym pojęciem rozumie się małżeństwo, pokrewieństwo oraz powinowactwo do drugiego stopnia. Czy mają one znaczenie natomiast dla wiarygodności wysokości cen w wystawianych fakturach, tak zaniżanych jak i zawyżanych, zależy od oceny konkretnej sytuacji. Co najważniejsze: powiązanie rodzinne nie dyskwalifikuje faktury same z siebie, uniemożliwiając odliczenie naliczonego podatku. Jeżeli ceny podane w fakturze odbiegają od przeciętnie stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta