Proces o obywatelstwo polskie
Kogo uznać za repatrianta
Proces o obywatelstwo polskie
Decyzja o przyznaniu lub nieprzyznaniu komuś statusu repatrianta wymaga każdorazowo szczegółowego, indywidualnego zbadania, czy zachodzą tego rodzaju przesłanki.
Prof. dr hab. Jerzy J. , kierujący Katedrą Traumatologii, Ortopedii i Wojskowo-Polowej Chirurgii Akademii Medycznej w Iwano-Frankowsku na Ukrainie, wybitny specjalista od wydłużania kości i sztucznych stawów, nigdy nie ukrywał polskiej narodowości. Jego rodzice i siostra mieszkali od dawna w Warszawie. Po bezskutecznych staraniach o powrót w charakterze repatrianta prof. Jerzy J. przyjechał do Polski z żoną i córką na zaproszenie rodziny, w ramach turystycznego ruchu bezwizowego z Ukrainą -- i został. Szybko uzyskał kartę stałego pobytu, przyznawaną cudzoziemcom, ale zarówno wojewoda warszawski, jak i minister spraw wewnętrznych odmówili uznania go za repatrianta i uzyskania tą drogą obywatelstwa polskiego.
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministra, uznając, że nie rozważono wszystkich okoliczności. Równocześnie podkreślił, iż w świetle obowiązujących przepisów decyzja o przyznaniu lub nieprzyznaniu komuś statusu repatrianta wymaga każdorazowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta