Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Proces o obywatelstwo polskie

16 stycznia 1995 | Prawo | DF

Kogo uznać za repatrianta

Proces o obywatelstwo polskie

Decyzja o przyznaniu lub nieprzyznaniu komuś statusu repatrianta wymaga każdorazowo szczegółowego, indywidualnego zbadania, czy zachodzą tego rodzaju przesłanki.

Prof. dr hab. Jerzy J. , kierujący Katedrą Traumatologii, Ortopedii i Wojskowo-Polowej Chirurgii Akademii Medycznej w Iwano-Frankowsku na Ukrainie, wybitny specjalista od wydłużania kości i sztucznych stawów, nigdy nie ukrywał polskiej narodowości. Jego rodzice i siostra mieszkali od dawna w Warszawie. Po bezskutecznych staraniach o powrót w charakterze repatrianta prof. Jerzy J. przyjechał do Polski z żoną i córką na zaproszenie rodziny, w ramach turystycznego ruchu bezwizowego z Ukrainą -- i został. Szybko uzyskał kartę stałego pobytu, przyznawaną cudzoziemcom, ale zarówno wojewoda warszawski, jak i minister spraw wewnętrznych odmówili uznania go za repatrianta i uzyskania tą drogą obywatelstwa polskiego.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministra, uznając, że nie rozważono wszystkich okoliczności. Równocześnie podkreślił, iż w świetle obowiązujących przepisów decyzja o przyznaniu lub nieprzyznaniu komuś statusu repatrianta wymaga każdorazowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 377

Spis treści
Zamów abonament