Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Parlamentarne obyczaje

16 stycznia 1995 | Gazeta | EO

Wszystko zaczyna się od tupania

Parlamentarne obyczaje

"Parlamentaryzm to system rządów, w których organ przedstawicielski stanowi ustawy i posiada uprawnienia w zakresie kontroli rządu" -- czytamy w Słowniku języka polskiego. Nie jest to jedyne znaczenie tego słowa. Autorzy słownika uważają, że sformułowanie "zachowywać się parlamentarnie" (parlamentarne formy postępowania) oznacza "w sposób zgodny z dobrymi obyczajami, przyzwoicie, kulturalnie". Można też dyskutować lub odzywać się parlamentarnie (definicja jak wyżej) lub "w sposób mało parlamentarny" -- niekulturalnie, nieprzyzwoicie i niezgodnie z dobrymi obyczajami. Słownik, z którego pochodzą owe definicje, został wydany w 1979 roku. Być może od tego czasu wiele się zmieniło i słowo "parlamentarnie" znaczy coś zupełnie innego, to bowiem , co obserwujemy w świecie polityki w żaden sposób nie przystaje do definicji.

Kultura i przyzwoitość

Zacznijmy od kultury osobistej. Wymyślanie sobie w sposób nieobyczajny nie należy do rzadkości w parlamentach. Czasami telewizja pokazuje nam nawet rękoczyny parlamentarzystów. Polski parlament nie należy pod tym względem do wyjątków, choć do rękoczynów w nim jeszcze nie doszło.

Nieraz tygodnik "Nie" -- specjalizujący się w tego typu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 377

Spis treści
Zamów abonament