Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Boisko wielkich mocarstw?

14 września 2002 | Plus Minus | AP

POLSKA 1980-1989 (III)

Boisko wielkich mocarstw?

  • Część pierwsza
  • Część druga W kluczowych dla wydarzeń polskich miesiącach - od jesieni 1988 r. do wiosny 1989 r. - Amerykanie zajęli, zupełnie jak ich sowieccy partnerzy, stanowisko wyczekujące.

    Generał Jaruzelski był usatysfakcjonowany tym, co działo się wewnątrz bloku komunistycznego: wizytującemu Polskę byłemu kanclerzowi Schmidtowi powiedział, że "kierownictwo sowieckie z zainteresowaniem śledzi i wykorzystuje polskie doświadczenia w dziedzinie reformy gospodarczej", a w ogóle to "Polska może prowadzić w ramach sojuszu samodzielną politykę". W istocie: z polskiego punktu widzenia zmiany ważniejsze niż odprężenie w stosunkach polsko-amerykańskich zachodziły w obrębie bloku komunistycznego, choć nie było oczywiste ani jak są głębokie, ani na ile trwałe. Podczas narady przywódców państw członków RWPG (10 - 11 listopada 1986 r.) Gorbaczow stwierdził m.in., iż stosunki między bratnimi partiami "należy budować na zasadach równości", że "samodzielność każdej partii oraz odpowiedzialność przed własnym społeczeństwem to przesłanka bezwarunkowa", ale dodał przezornie, iż "każda partia powinna pamiętać o interesach wspólnych", należy dążyć do "organicznego połączenia działań krajów socjalistycznych w sprawach

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2723

Spis treści
Zamów abonament