Pan Bóg grywa w kości
Pan Bóg grywa w kości
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Majgull Axelsson - szwedzka pisarka i dziennikarka. Sławę przyniosła jej pierwsza powieść "Daleko od Nifelheim" (1994). Za "Kwietniową czarownicę" (1997) otrzymała najważniejszą szwedzką nagrodę literacką - Augustpriset. Książka przetłumaczona została na wiele języków i wydana w 18 krajach. (W Polsce przez wydawnictwo W.A.B.). W Szwecji sprzedano 400-tysięczny nakład tej powieści. Sukces ten zdyskontowało ostatnio najnowsze dzieło Majgull Axelsson, wydany w 2000 r. "Slumpvandring" (Włóczęga).
Tytuł do swojej bestsellerowej książki wzięła pani od Raya Bradbury'ego, czyniąc z Desir?e, głównej bohaterki książki - kwietniową czarownicę. Kim właściwie miałyby być owe czarownice?
Majgull Axelsson: Mają one słabe i niesprawne ciało - jak Desir?e właśnie, cierpiąca na porażenie mózgowe, całkowicie unieruchomiona z powodu uszkodzenia neurologicznego w czasie porodu - i bardzo mocny, błyskotliwy umysł. Opowiadaniami Raya Bradbury'ego zaczytywałam się już w młodości i kiedy postanowiłam napisać powieść o osobie niepełnosprawnej, sięgnęłam do nich znowu.
I tak powstała szwedzka wersja "Kwietniowej czarownicy"?
Pięć lat wcześniej próbowałam napisać bardzo podobne opowiadanie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta