Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Globalizacja starości

14 września 2002 | Publicystyka, Opinie | SS

Skutki zmian demograficznych odczują także kraje rozwijające się

Globalizacja starości

SERDAR SAYAN

Przeciwnicy globalizacji ciągle podkreślają, iż powoduje ona, że kraje bogate stają się jeszcze bogatsze. I choć pod pewnymi względami tak jest, to warto pamiętać, że kraje bogate nie tylko bogacą się, ale i starzeją. A ten proces "siwienia" bogatych państw będzie miał w efekcie wpływ nie tylko na ich ludność, ale i na społeczeństwa krajów uboższych.

Według danych ONZ liczba ludności świata, wynosząca obecnie 6,3 miliarda, w połowie tego stulecia sięgnie 9,3 mld. Ludzi liczących ponad 60 lata jest teraz na świecie 629 milionów, a około 2050 roku będzie ich prawie dwa miliardy. Co więcej, ludzie starzy stają się coraz starsi. Najszybciej zwiększającą się grupą wiekową jest grupa ludzi liczących ponad 80 lat: obecnie stanowią oni 12 proc. osób powyżej 60. roku życia, za pół wieku ich udział wzrośnie do 19 proc.

To "siwienie świata" jest naturalnym skutkiem malejącej stopy urodzeń i przedłużania się przeciętnej długości życia. Choć stopa urodzeń obniża się na całym świecie, tempo jej spadku w poszczególnych krajach wygląda rozmaicie. W bogatych państwach Europy, Ameryki Północnej czy Azji Wschodniej wzrost odsetka ludzi starszych jest dużo wyraźniejszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2723

Spis treści
Zamów abonament