Koniec końca historii
Koniec końca historii
Załamanie argentyńskiej gospodarki na początku tego roku spowodowało zamieszki i demonstracje (na zdjęciu: protest przed jednym z banków w Buenos Aires). Według MFW główną przyczyną kryzysu było nieprzestrzeganie zasad wolnego rynku
(C) REUTERS
Współistnienie liberalnych państw i różnych odmian tyranii jest dla czasów nowożytnych równie charakterystyczne, jak istnienie we współczesnym świecie wielu systemów gospodarczych: rozmaitych odmian kapitalizmu, gospodarki planowej i kierowanej, a także całej plejady systemów mieszanych, które trudno byłoby sklasyfikować.
Dyplomację i prawo międzynarodowe rozwija się właśnie po to, by świat mógł sobie poradzić z istnieniem rozmaitych form rządów. Tymczasem w XX wieku globalną politykę kształtowała idea ujednolicenia świata i wprowadzenia jednej formy rządów. Dla władz radzieckich długofalowym celem był komunizm - oczywiście tylko ten, który pozostanie wierny ideologii marksistowskiej. Cały świat miał się stać jedną socjalistyczną gospodarką, zarządzaną w ramach jednakowego dla wszystkich systemu sprawowania władzy.
Tę marksistowską koncepcję uważa się dziś powszechnie - i słusznie - za utopijną, lecz jej zniknięcie wcale nie spowodowało, że świat pogodził się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta