Zakazać czy okiełznać
Zakazać czy okiełznać
Na jednym z najbliższych posiedzeń Komitet Rady Ministrów ma zadecydować, czy reglamentować działalność firm pożyczających pieniądze w tzw. systemie argentyńskim. Jeśli tak, to w jaki sposób? Propozycji jest kilka: od całkowitego zakazu do objęcia ich nadzorem bankowym.
Przypomnijmy, że system argentyński polega na samofinansowaniu się zorganizowanej przez firmę grupy ludzi, z których każdy regularnie, np. co miesiąc, wpłaca określoną kwotę do wspólnej puli. Z zebranych pieniędzy pewną część zabiera firma na swoje koszty i zysk, resztę zaś przeznacza się na pożyczki dla uczestników systemu. Nie znają oni terminu otrzymania pożyczki, bo udzielane są według kolejności ustalanej najczęściej w losowaniu. Ryzyko klienta polega na tym, że gdy dopływ pieniędzy do grupy ustanie, może on nie tylko nie doczekać otrzymania pożyczki, ale także stracić znaczną część tego, co wpłacił.
Kredyty w systemie argentyńskim oferuje wiele firm w Polsce, m.in. Towarzystwo Finansowo-Inwestycyjne, Towarzystwo Finansowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta