Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrrewolucyjny haft siostry Urszuli

21 września 2002 | Plus Minus | JM
źródło: Nieznane

TAK BYŁO

Kontrrewolucyjny haft siostry Urszuli

Siostra Urszula przez kilka miesięcy oczekiwała na proces w gdańskim areszcie. Mimo wyroku uniewinniającego, nie wyszła na wolność.

Zakonnica Urszula ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Kwidzynie, oskarżana o zmaganie się za pomocą haftu z ustrojem, do niczego się nie przyznawała. Dla śledczych na początku 1953 roku nie miało to jednak większego znaczenia. Złapany, przesłuchiwany, musiał być skazany - taka obowiązywała procedura.

W akcie oskarżenia napisali: "Tłumaczenia zakonnicy są wykrętne i nie zasługują na wiarę. Przeczą temu zeznania świadka siostry zakonnej Rymarz Stefanii - skazanej przez sąd wojskowy na 6 lat więzienia za przynależność do nielegalnej organizacji".

Akt oskarżenia szyty grubymi nićmi zatwierdził wiosną 1953 r. mjr Stanisław Urbaniak, prokurator Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Gdańsku. Nic oczywiście nie budziło jego wątpliwości, bo wiedział, że karząca ręka ówczesnej sprawiedliwości jest nieuchronna. Wypróbowani sędziowie musieli wydać wyrok skazujący.

Według instrukcji

Ponad pół roku wcześniej, w sierpniu 1952 roku Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego przesłało instrukcję dla urzędów bezpieczeństwa w kraju na temat metod zwalczania "wrogiej działalności reakcyjnego kleru"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2729

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament