Pytania znad Wołgi
Pytania znad Wołgi
Zakorzenienie społeczne islamu jest głębsze niż prawosławia. Na zdjęciu: meczet w Moskwie
FOT. (C) EAST NEWS
W dzisiejszej Rosji żyje się niełatwo. Stare zmory w większości znikły, pojawiły się nowe. Narzuca się pytanie: jak tamtejsi ludzie patrzą na całą epokę Rosji sowieckiej? Jakie zjawiska, siły czy instytucje usiłują formować podstawowe poglądy i postawy współczesnego rosyjskiego człowieka?
Mówi się dziś sporo o politycznej szansie Rosji po 11 września 2001. Rosja może zaistnieć jako quasi-aliant Zachodu przeciwko niewyraźnie określonemu terroryzmowi, jakoś kojarzonemu z islamem, jakoś z antyamerykanizmem, albo z antyliberalizmem, jakoś wreszcie z Trzecim Światem albo z południem globu. Polityka Putina lepiej lub gorzej zmierza do wykorzystania tej szansy. Rzecz jest analizowana w kategoriach strategii i taktyki politycznej, czasem w kategoriach ekonomii. W pierwszym przypadku w centrum uwagi jest władza na Kremlu, w drugim aktualna i przyszła obecność Rosji na światowym rynku. Można jednak zapytać nie o władzę, a o mieszkańców tego wielkiego terytorium. Będzie to pytanie, czym Rosja dziś jest, czym może być jutro. A to już kwestia znacznie ważniejsza i znacznie ciekawsza od kariery Putina, a nawet od aktualnej konstelacji politycznej.
O specyfice Rosji najłatwiej mówić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta