Konsekwencja i cierpliwość
Konsekwencja i cierpliwość
WIESŁAWA ZIÓŁKOWSKA
Każda próba oceny polityki pieniężnej w gospodarce podlegającej transformacji, gdzie brakuje teoretycznych rozstrzygnięć wielu zagadnień, a doświadczenia praktyczne są skromne, grozi nadmiernymi uproszczeniami. Dodatkowym ryzykiem jest ocenianie tej polityki na bieżąco i przez osobę bezpośrednio za nią współodpowiedzialną. Niemniej sądzę, że skoro rozdział "ataki na RPP" jest już zamknięty, a atmosfera - nieco spokojniejsza, warto podzielić się kilkoma uwagami na ten temat.
Poziom inflacji i jej zmienność zależy od polityki pieniężnej NBP, a także od polityki fiskalnej i strukturalnej rządu. A pożądany rezultat - czyli długotrwały, zrównoważony wzrost gospodarczy przy niskiej niskiej i stabilnej inflacji - można osiągnąć tylko wtedy, gdy wszystkie te rodzaje polityki są ze sobą właściwie skoordynowane. Nie jest to proste ani łatwe do osiągnięcia. Nie służy temu ani nadmierna ostrożność w podejmowaniu decyzji, ani kurczowe trzymanie się stereotypów.
Bank wpływa na rząd, a rząd - na bank
Konstytucja dała NBP wyłączne prawo ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Powołano Radę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta