Kontrola nie może destabilizować i podważać wiarygodności służb
Kontrola nie może destabilizować i podważać wiarygodności służb
Czy zgadza się pan z potrzebą cywilnej kontroli służb specjalnych?
Jestem za powołaniem parlamentarnej komisji ds. służb. Ale w interesie państwa powinna się ona zajmować nie tylko kontrolą, lecz również współdziałać z nimi. Nie może ona doprowadzić do ich demontażu czy osłabienia. Jako nasz sprzymierzeniec komisja powinna pokazywać na forum parlamentu potrzeby służb, a nie ustawiać się w roli przeciwnika. Zgadzam się z koniecznością cywilnej kontroli głównie w zakresie kierunków naszych zainteresowań, metod i efektów naszej pracy oraz ich współmierności do ponoszonych wydatków. Komisja nie może jednak wchodzić w sferę operacyjną. O ostatecznej treści projektu zdecyduje Sejm, dziwi mnie jednak, że w tak delikatnych kwestiach jak służby specjalne planuje się zmiany bez konsultacji z nami i -- przede wszystkim -- ze służbami cywilnymi.
Czego oczekuje pan od posłów-członków komisji?
Jako szef WSI uważam, że powinienem mieć możliwość przedstawiania ogromu zadań, które przed nami stoją. Posłowie powinni być zorientowani, co kryje się za naszymi działaniami, by rozumieć nasze potrzeby. Nie można jednak zapomnieć, że wiąże się z tym sprawa odpowiedzialności. Posłowie wejdą w posiadanie najważniejszych tajemnic państwowych. Będą przez to skazani na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta