Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Etosowcy i komórkowcy

17 stycznia 1995 | Publicystyka, Opinie | ma.s. RP

Prawie połowa dawnych wyborców KLD i UD zrezygnowała z głosowania na Unię Wolności. Mimo to poparcie dla tej partii wzrasta.

Etosowcy i komórkowcy

Zwolennicy partii Tadeusza Mazowieckiego i Donalda Tuska okazali się niestali w politycznych sympatiach. Połowa tych, którzy w ostatnich wyborach głosowali na Unię Demokratyczną i Kongres Liberalno-Demokratyczny, dzisiaj tej wyborczej decyzji w odniesieniu do Unii Wolności nie powtórzyłaby. Mimo to UW -- zgodnie z ostatnim, grudniowym sondażem sopockiej Pracowni Badań -- zdobyłaby 17-procentowe poparcie, czyli więcej niż obie partie razem uzyskały 19 września 1993 roku. (Wówczas zdobyły 14, 5 procent głosów) .

Zjednoczona partia przyciągnęła nowych zwolenników, choć trudno powiedzieć, aby byli to przede wszystkim dotychczasowi wyborcy ugrupowań prawicowych -- "nowi" rekrutują się z byłych sympatyków i prawej, i lewej strony sceny politycznej.

"Rzeczpospolita" wspólnie z Pracownią Badań Społecznych przyjrzała się wynikom cyklicznie prowadzonych sondaży preferencji wyborczych z ostatnich kilku miesięcy. Próbowaliśmy dowiedzieć się, co się stało z dotychczasowymi zwolennikami UD i KLD, a przede wszystkim, kim jest dzisiejszy wyborca Unii Wolności.

Nowa, a nie połączona

Już dziewięć miesięcy minęło od zjazdu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 378

Spis treści
Zamów abonament