Etosowcy i komórkowcy
Prawie połowa dawnych wyborców KLD i UD zrezygnowała z głosowania na Unię Wolności. Mimo to poparcie dla tej partii wzrasta.
Etosowcy i komórkowcy
Zwolennicy partii Tadeusza Mazowieckiego i Donalda Tuska okazali się niestali w politycznych sympatiach. Połowa tych, którzy w ostatnich wyborach głosowali na Unię Demokratyczną i Kongres Liberalno-Demokratyczny, dzisiaj tej wyborczej decyzji w odniesieniu do Unii Wolności nie powtórzyłaby. Mimo to UW -- zgodnie z ostatnim, grudniowym sondażem sopockiej Pracowni Badań -- zdobyłaby 17-procentowe poparcie, czyli więcej niż obie partie razem uzyskały 19 września 1993 roku. (Wówczas zdobyły 14, 5 procent głosów) .
Zjednoczona partia przyciągnęła nowych zwolenników, choć trudno powiedzieć, aby byli to przede wszystkim dotychczasowi wyborcy ugrupowań prawicowych -- "nowi" rekrutują się z byłych sympatyków i prawej, i lewej strony sceny politycznej.
"Rzeczpospolita" wspólnie z Pracownią Badań Społecznych przyjrzała się wynikom cyklicznie prowadzonych sondaży preferencji wyborczych z ostatnich kilku miesięcy. Próbowaliśmy dowiedzieć się, co się stało z dotychczasowymi zwolennikami UD i KLD, a przede wszystkim, kim jest dzisiejszy wyborca Unii Wolności.
Nowa, a nie połączona
Już dziewięć miesięcy minęło od zjazdu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta