Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawód parlamentarzysta

17 stycznia 1995 | Publicystyka, Opinie | JP

Jakie prawa i obowiązki

Zawód parlamentarzysta

Jerzy Pilczyński

Status posła i senatora zbliżony do modelu parlamentarzysty zawodowego stara się określić Sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich w projekcie ustawy przesłanym do laski marszałkowskiej. Rozwiązania w niej zawarte mają zachęcać posłów do rezygnowania z pracy zawodowej i całkowitego skupienia się na działalności parlamentarnej, a co za tym idzie -- do utrzymywania się z uposażenia, które otrzymywaliby w parlamencie.

W projekcie komisja proponuje uregulować wiele spraw w sposób odmienny od dotychczasowego, korzystając ze zdobytych doświadczeń, a także starając się dostosować przepisy do zmienionej sytuacji ustrojowej. Nie proponuje się jednak zmian w małej konstytucji, biorąc pod uwagę to, że trwają prace nad nową ustawą zasadniczą.

Projektodawcy wychodzą z założenia, że nowa ustawa powinna określać wszystkie prawa przysługujące parlamentarzystom, jak i nałożone na nich obowiązki, tak aby każdy zainteresowany mógł się łatwo w tym zorientować. Dotychczas problematyka ta była uregulowana w ustawie o prawach i obowiązkach posłów z 1985 r. , a więc tworzonej w zupełnie innych warunkach, a ponadto rozproszona w wielu innych aktach prawnych o różnej randze.

Mandat prawie wolny

Uchwalając małą konstytucję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 378

Spis treści
Zamów abonament