Uwstecznienie czy urealnienie
Maszyny w rolnictwie
Uwstecznienie czy urealnienie
W okresie ostatnich kilku lat zakupy ciągników i maszyn rolniczych przez polskich rolników wyraźnie się zmniejszyły. Część ekspertów twierdzi, że w polskim rolnictwie rozpoczął się już proces uwsteczniania metod produkcji rolnej. Ale są i tacy, którzy uważają, że było to tylko "urealnienie popytu".
Na koniec 1993 roku liczbę ciągników w polskim rolnictwie oceniano na 1170 tys. sztuk, przyczep skrzyniowych i wywrotek na 610 tys. sztuk, rozrzutników obornika na 435 tys. sztuk, siewników zbożowych na 302 tys. sztuk, sadzarek do ziemniaków na 192 tys. sztuk. Kosiarek rotacyjnych było 193 tys. , kombajnów do zbioru zbóż -- 86, 5 tys. , kombajnów do zbioru ziemniaków -- 61 tys. , kombajnów do zbioru buraków -- 13, 8 tys. , kopaczek ciągnikowych -- 295 tys. , wiązałek -- 195 tys. , pras zbierających -- 80 tys. , przyczep zbierających -- 73 tys. W porównaniu ze stanem z końca 1990 r. mniej było ciągników, przyczep skrzyniowych i wywrotek, przyczep zbierających, wiązałek, kopaczek ciągnikowych, kombajnów do zbioru buraków oraz wielu innych maszyn rolniczych.
-- Mimo to stopień zmechanizowania prac w rolnictwie jeszcze się nie obniżył -- zapewnia prof. Zdzisław Wójcicki z Instytutu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta