Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

System naczyń połączonych

17 stycznia 1995 | Kraj | DJ

Problemy mazurskie

System naczyń połączonych

Dariusz Jarosiński

Podróżujący w roku 1913 po Mazurach znany krajoznawca Mieczysław Orłowicz zanotował w swoim "Ilustrowanym przewodniku po Mazurach Pruskich i Warmii: "Zwiedzanie jezior mazurskich posiada wiele uroku -- krajobraz to piękny i oryginalny. Głównym urozmaiceniem krajobrazu mazurskiego są kontrasty między zalesionymi wzgórzami a jasnymi taflami jezior. Dla wszystkich sportów wodnych kraj to wymarzony, a kąpiele w jeziorach są o tyle przyjemniejsze, że z powodu piaszczystego dna posiadają idealnie czystą wodę".

Spuścizna Peerelu

Nie tylko Mieczysław Orłowicz dostrzegł w mazurskiej przyrodzie wiele osobliwości i piękna. Dzisiaj jednak trudno byłoby polecać kąpiel latem we wszystkich jeziorach. Przestrzegają przed tym komunikaty stacji sanitarno-epidemiologicznych, wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Degradacji wód nie sposób zresztą nie dostrzec gołym okiem.

W opracowaniach chwalących rozwój gospodarczy Peerelu przedstawiano z dumą rosnące w kolejnych latach słupkiwskaźniki wysiewu nawozów sztucznych na jeden hektar użytków rolnych w pegeerach. Szczytem techniki było rozsiewanie nawozów mineralnych przez samoloty. Niemal nad brzegami jezior sytuowano duże fermy hodowlane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 378

Spis treści
Zamów abonament