W stronę kompromisu
Chiny-- Watykan
W stronę kompromisu
Udział delegacji chińskich katolików w niedzielnej mszy świętej celebrowanej w Manili przez papieża Jana Pawła II z okazji Światowego Dnia Młodzieży wzbudził zozumiałą sensację. Po raz pierwszy bowiem od momentu powstania Chin ludowych w 1949 r. delegacja sankcjonowanego przez władze komunistyczne Patriotycznego Zrzeszenia Katolików oficjalnie uczestniczyła w obchodach Światowego Dnia Młodzieży i odprawianej przez papieża mszy. Fakt ten pozwala przypuszczać, że w stosunkach między Pekinem i Watykanem zanosi się, jeśli nie na przełom, to przynajmniej na stopniowe ocieplenie, które może doprowadzić do znalezienia kompromisowej formuły wzajemnego uznania się przez Stolicę Apostolską i Chiny ludowe.
W skład 24-osobowej delegacji Patriotycznego Zrzeszenia Katolików, które z ramienia władz kontroluje działalność nie uznającego zwierzchnictwa papieża "Kościoła katolickiego w Chinach", wchodziło 5 księży i 4 zakonnice, w tym ordynariusz diecezji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta