Nalegaj na akt
Nalegaj na akt
- Porady dla Czytelników AGNIESZKA STEFAŃSKA
Większość umów z deweloperami spisujemy w formie zwykłej umowy pisemnej, potocznie nazywanej umową przyrzeczenia przeniesienia własności. Jeśli jednak nie zostanie ona zawarta w formie aktu notarialnego, ryzykujemy, że nawet wpłaciwszy wszystkie pieniądze na mieszkanie, możemy nie zostać jego właścicielami.
Zwykła przedwstępna umowa pisemna nie daje bowiem podstaw do domagania się przeniesienia na rzecz klienta prawa własności do lokalu. Deweloper może więc sprzedać mieszkanie innemu klientowi, a pierwszemu pozostanie domaganie się zwrotu pieniędzy na drodze sądowej.
Przedwstępna umowa pisemna, zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego, również wywołuje określone skutki prawne. Jest dowodem zawarcia umowy z deweloperem i podstawą ewentualnych roszczeń w przypadku niezawarcia umowy finalnej. Nie zapewnia jednak prawa własności budowanego lokalu.
Najkorzystniejsza, z punktu widzenia klienta, jest umowa zobowiązująca dewelopera do wybudowania domu oraz ustanowienia w nim odrębnej własności lokalu i przeniesienia prawa własności na nabywcę na podstawie art. 9 ustawy o własności lokali. Aby taka umowa była ważna, musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Deweloper, z którym podpisujemy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta