Strategia integracji i rozwoju
Strategia integracji i rozwoju
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
JAN SZOMBURG
A więc negocjacje z Unią Europejską mamy już za sobą. Tym lepiej teraz widać, jak trudna jest jej oferta. Jednocześnie wyraźniej widzimy, że jej odrzucenie - co szczęśliwie nie nastąpiło - byłoby historycznym błędem. Rozwiązanie alternatywne jest bowiem w oczywisty sposób gorsze. Jak pokazują badania opinii publicznej, dobrze rozumieją to tzw. zwykli ludzie. Powstaje więc pytanie: jak wygrać wejście do UE mimo tak trudnych warunków wstępnych?
Szukając na nie odpowiedzi, powinniśmy brać pod uwagę coś, czego jeszcze nie doceniamy, a co jest strategicznie ważne - wejście do UE daje nam szansę współokreślania jej kształtu i losu w przyszłości. Waga naszego głosu będzie - przynajmniej formalnie - taka sama jak Hiszpanii, a tylko niewiele mniejsza niż Niemiec.
Do Unii Europejskiej warto przystąpić dla trzech strategicznych celów: zwiększenia bezpieczeństwa, awansu cywilizacyjnego i rozwoju gospodarczego. Osiągnięcie dwóch pierwszych celów jest niemal pewne już w obecnym kształcie Unii, a dalsza jej ewolucja może jeszcze zwiększyć szanse na ich realizację. Pewne pytania wiążą się - przynajmniej na krótką i średnią metę - z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta