Komornicy w kleszczach recesji
Komornicy w kleszczach recesji
RYS. ROCH FOROWICZ
PRACA BEZ WYNAGRODZENIA
W Trybunale Konstytucyjnym od prawie roku czekają na rozpatrzenie wnioski Krajowej Rady Komorniczej i związku zawodowego komorników o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych przepisów ustawy o komornikach i egzekucji sądowej. Wnioskodawcy zarzucają im przede wszystkim:
- niespójność w określeniu pozycji ustrojowoprawnej zawodu komornika,
- zmuszanie do prowadzenia egzekucji na własny rachunek, także bez zwrotu poniesionych kosztów.
Komornicy mają, zgodnie z przepisami, kredytować prowadzenie egzekucji. Do 1 stycznia 2002 r. wierzyciel przed wszczęciem postępowania płacił komornikowi 7 proc. egzekwowanej sumy jako zaliczkę. Gdy egzekucja okazywała się bezskuteczna, komornik był zobowiązany zwrócić mu 3,5 proc., a resztę zachowywał dla siebie. Dziś komornik może przed wszczęciem egzekucji pieniężnej wezwać wierzyciela do wpłacenia części opłaty tzw. stosunkowej w wysokości 15 proc. najniższego wynagrodzenia, gdy egzekwowane świadczenie jest niższe od 10 tys. zł (dziś jest to 114 zł), i 25 proc., gdy przekracza 10 tys. zł (czyli 199 zł). Dopiero po przeprowadzeniu skutecznej egzekucji ma prawo pobrać od dłużnika całą opłatę
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta