Reforma finansów ciągle niezbędna
Reforma finansów ciągle niezbędna
Reforma finansów publicznych jest niezbędna, jeżeli chcemy, by nasz kraj po przyjęciu do Unii spełniał kryteria traktatu z Maastricht. Uzyskane w piątek w Kopenhadze wzmocnienie naszego budżetu 1,5 miliardem euro nie załatwia problemu, odsunie jedynie groźbę utraty płynności.
Wydatki związane z naszymi płatnościami do budżetu Unii w latach 2004 i 2005 oraz koniecznością wykorzystania funduszy strukturalnych sprawiają, że te lata będą nadal okresem zaciskania pasa przez wszystkich uzależnionych od państwowej kasy. Gdyby zakładać, że wpływy państwa w tych latach będą rosły w tempie wyznaczanym przez wzrost PKB i inflację, a Polska będzie płacić składkę do UE, to żeby zrealizować przewidywany przez rząd deficyt budżetowy, wydatki w 2004 r. musiałyby rosnąć w tempie inflacji, a w 2005 r. wolniej. Jeżeli państwo nie zdobędzie się poważne reformy strukturalne, to taka sytuacja będzie oznaczać, że czekają nas kolejne lata zamrożenia progów podatkowych, pazernego fiskusa i braku inwestycji. Zwłaszcza ta ostatnia sprawa jest niepokojąca, bo możemy mieć możliwość wykorzystania funduszy strukturalnych wartych kilkanaście miliardów euro. Jednak by "ugryźć" te pieniądze, musimy wyłożyć na ten cel około 1/4 wartości tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta