Rezygnacja, która źle wróży
Rezygnacja, która źle wróży
RYS. PAWEŁ GAŁKA
Wszystkie państwa członkowskie UE zobowiązane są do wdrażania programów rolno-środowiskowych, stanowiących jeden z fundamentów polityki ochrony przyrody w Europie. Bez ich realizacji nie byłoby możliwe m.in. stworzenie europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000 i wprowadzenie w życie postanowień Dyrektywy Ptasiej i Dyrektywy Siedliskowej.
Wspólnota europejska objęła ochroną prawną żyjące dziko ptaki już przed ćwierć wiekiem, uznając, że jest to niezbędne do osiągnięcia w ramach działania wspólnego rynku celów wspólnoty dotyczących poprawy warunków życia, harmonijnego wzrostu gospodarczego oraz trwałego i zrównoważonego rozwoju.
W Dyrektywie Ptasiej (przyjętej w 1979 r.) nałożono na państwa członkowskie m.in. obowiązek podjęcia działań w celu uniknięcia pogarszania się stanu siedlisk ptaków (np. zanieczyszczania) na obszarach chronionych oraz starań o ich zachowanie poza tymi obszarami.
Dyrektywa Siedliskowa z 1992 r. rozciągnęła te postanowienia na inne siedliska naturalne, których zachowanie jest warunkiem przetrwania europejskiej flory i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta