Strzeż się pracodawco
Strzeż się pracodawco
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
W krajach Unii Europejskiej, podobnie jak w Polsce, molestowanie seksualne w miejscu pracy staje się coraz poważniejszym problemem. W Wielkiej Brytanii aż 60 proc. kobiet przyznaje, że zetknęło się z tym zjawiskiem. W Austrii i Holandii - 30 proc. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że przynajmniej raz w życiu molestowanych seksualnie było ok. 40 proc. kobiet i 10 proc. mężczyzn. Polskie badania pokazują, że co czwarta kobieta doświadcza niechcianych zaczepek seksualnych.
Co to jest molestowanie
Według definicji Centrum Praw Kobiet, "molestowanie seksualne jest to każde niechciane zachowanie o podłożu seksualnym, które sprawia, że osoba molestowana czuje się zagrożona, upokorzona, nękana, poniżana, lub też takie zachowanie, które negatywnie wpływa na wykonywaną przez nią pracę, zmniejsza poczucie bezpieczeństwa, wytwarza nieprzyjazne czy onieśmielające warunki pracy". Molestowanie może także przyjmować formę opowiadania dowcipów, prezentacji treści o charakterze pornograficznym lub niechcianych zaczepek słownych. Termin sexual harassment (molestowanie seksualne) pochodzi bowiem od angielskiego słowa harass, oznaczającego nękanie, trapienie lub naprzykrzanie się.
Zakazu nie ma, definicja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta