Drogi wysadzane krzyżami
Drogi wysadzane krzyżami
Śliska nawierzchnia i nazbyt brawurowa jazda były ostatnio przyczyną wielu wypadków drogowych
(c) BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Wzdłuż polskich dróg często - niby drzewa - można zobaczyć krzyże. Polskie drogi należą do jednych z najniebezpieczniejszych w Europie. Rocznie ginie na nich ponad 5000 osób i jest to około trzy, cztery razy więcej, w stosunku do liczby mieszkańców, niż w krajach Unii Europejskiej.
Straty spowodowane przez wypadki są ogromne. Do liczby zabitych na miejscu trzeba dodać rannych, których rocznie jest blisko 70 tys. Na straty państwa i społeczeństwa poniesione w wyniku wypadków drogowych składają się m.in. ubezpieczenia, koszty leczenia, rent, rehabilitacji i strat społecznych. Szacuje się, że owe koszty wynoszą ok. 3 procent PKB! Pytanie - czy Polskę stać na takie marnotrawstwo? - należy do pytań retorycznych.
Pozory mylą
Od 1998 roku zmniejsza się liczba wypadków i ich ofiar. Przyczyn tych pożądanych zmian zapewne jest kilka. Uczestnicy ruchu drogowego nabierają doświadczenia, przynoszą efekt liczne akcje edukacyjne prowadzone przez instytucje państwowe oraz firmy prywatne. O skali tych akcji może świadczyć fakt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta