Nie za dużo jedności
Nie za dużo jedności
Kilkanaście dni temu na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja, zorganizowana przez Polską Radę Ruchu Europejskiego, na temat wspólnej polityki Unii Europejskiej w dziedzinach nauki, edukacji i kultury. Innymi słowy - na temat czwartego filaru UE.
Jak dotąd Unia Europejska opiera się na trzech filarach: gospodarce, wspólnej polityce w sprawach zagranicznych i bezpieczeństwa wewnętrznego Unii oraz wspólnym wymiarze sprawiedliwości. Dla sprawnego funkcjonowania i kontroli nad działaniem każdego z tych filarów powołano stosowne ciała, uchwalono odpowiednie ustawy, mające na celu zunifikowanie postępowania państw członkowskich w odpowiednich dziedzinach. Regulacje zaś wprowadzano latami, zależnie od stopnia trudności tejże unifikacji. Układ w Maastricht sformułował jasno cele Unii Europejskiej. Nadrzędnym zadaniem Unii jest jej rozwój gospodarczy, czemu mają służyć polityka sektorowa i makroekonomiczna. Filar polityczno-militarny oznacza wspólną politykę na forum międzynarodowym oraz powołanie wspólnych wojskowych struktur. W ramach filaru instytucjonalno-prawnego tworzone są wspólne instytucje, które tworzą nowe rozwiązania prawne, obowiązujące w całej Unii. Innymi słowy, gdy mówimy o filarach Unii Europejskiej, to mamy na myśli wspólne dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta