Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie za dużo jedności

07 stycznia 2003 | Publicystyka, Opinie | JK

Nauka, edukacja i kultura nie powinny być unifikowane w ramach UE

Nie za dużo jedności

Kilkanaście dni temu na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja, zorganizowana przez Polską Radę Ruchu Europejskiego, na temat wspólnej polityki Unii Europejskiej w dziedzinach nauki, edukacji i kultury. Innymi słowy - na temat czwartego filaru UE.

Jak dotąd Unia Europejska opiera się na trzech filarach: gospodarce, wspólnej polityce w sprawach zagranicznych i bezpieczeństwa wewnętrznego Unii oraz wspólnym wymiarze sprawiedliwości. Dla sprawnego funkcjonowania i kontroli nad działaniem każdego z tych filarów powołano stosowne ciała, uchwalono odpowiednie ustawy, mające na celu zunifikowanie postępowania państw członkowskich w odpowiednich dziedzinach. Regulacje zaś wprowadzano latami, zależnie od stopnia trudności tejże unifikacji. Układ w Maastricht sformułował jasno cele Unii Europejskiej. Nadrzędnym zadaniem Unii jest jej rozwój gospodarczy, czemu mają służyć polityka sektorowa i makroekonomiczna. Filar polityczno-militarny oznacza wspólną politykę na forum międzynarodowym oraz powołanie wspólnych wojskowych struktur. W ramach filaru instytucjonalno-prawnego tworzone są wspólne instytucje, które tworzą nowe rozwiązania prawne, obowiązujące w całej Unii. Innymi słowy, gdy mówimy o filarach Unii Europejskiej, to mamy na myśli wspólne dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2816

Spis treści

Wyprawa na K2

Listy

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament